Thesaret e arbërve të mesjetës në Komanin e 9 kishave. Dëshmitë e fisnikëve arbër në malet e Komanit. Etleva Nallbani, drejtuese e misionit arkeologjik “Komani tregon mesjetën e Arberit në tërësinë e vet”,

Nallbani: Qyteza shtrihet në mbi 1 mijë hektarë dhe janë kishat e Shën Janit, Shën Gjergjit, Shën Mhillit. “Eshtë nekropoli, kalaja, kisha e Shën Kollit”. Më tej Nallbani tergon se: Pas nekropolit, prisnim një kishë të madhe. Komani ishte qytezë e pasur, ka 9 kisha e disa lagje. “Kishin tregti deri me Kalifatin arab ku nekropoli na tregon armët, veshjet e bizhutë”. “Mund të jenë Dukagjinas, kulturalisht shumë të pasur” – thotë Elvana Metalla, arkeologe.

Helidon Sokoli, arkeolog tha: “Linja e fortifikimit tregon mbrojtjen e qytezës. Fortifikimi doli gjatë survejit tonë.”

Gazetare, Fatmira Nikolli

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Gjithashtu mund t'ju interesojnë

Në “Tempull” të gazetares Anisa Ymeri/ Kafja e Madhe në Shkodër u shemb!
Gazetaria Investigative, BE i akordon çmimin e parë gazetares Klodiana Lala
Tv Media/ 10 mjeshtra të letërsisë evropiane në shqip, nga Alda Merini tek nobelisti i polemikave Peter Hanke
70 filma të huaj në ‘Dea festival’ tek Artet. Ironia e regjisorit: Kineastët tanë prodhojnë për ‘Oskar’-in…
Dokumentar nga Monika Stafa: Teodor Keko, bohemi i fundit…(video)
Në varrezat e Rrmajit në Shkodër/ Një bisedë mbi “antologjinë e jetës e vdekjes” të shkrimtarit Stefan Çapalikut me gazetarin Alfred Lela (video)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}