Gazetari Armand Plaka ka publikuar në rrjetin e tij social një foto historike, që botohet për herë të parë, me pasazhin nga operacionet britanike në Shqipëri përgjatë Luftës së Dytë Botërore. Më tej ai shënon në historikun e kësaj fotoje se: “Pas sulmit të koordinuar mes forcave britanike dhe atyre partizane shqiptare ndaj linjave mbrojtëse gjermane në bregdetin shqiptar, u kapën disa robër gjermanë. Në foton e postuar këtu, shfaqen këta të fundit në brigjet pranë Sarandës në nëntor 1944, të imbarkuar në varkat e britanikëve që do t’i transportonin ata më pas në anijet aleate.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Gjithashtu mund t'ju interesojnë

Filmim i rrallë/ Himni Kombëtar “Rreth flamurit të përbashkuar”, interpretim i vitit 1929
Media 2021! Mjerim (foto lajm)
Foto historike/ Një imazh i rrallë i kapedanit të Mirditës vjen nga Polonia
Shekulli XVII/ Gruaja e re e veshur me veshje të Botës së Vjetër…
Për të mos harruar Berlinin! 30 vite më parë 9 nëntor 1989…
Foto e Dedë Jakovës/ Viti 1936, kur Tefta Tashko Koço dha koncertin dhe në kinema “Rozafa” u festua me Asdrenin, Koliqin, Poradecin…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}